Analizując gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym inwestor ma możliwość wyboru takich, które posiadają ekstra pomieszczenie na parterze.
Dodatkowy pokój na dolnej kondygnacji może mieć konkretne przeznaczenie lub służyć jako rezerwowe pomieszczenie. Sprawdźmy, czy warto wybierać projekty domów z pokojem na dole i jak je właściwie wykorzystać?
Ekstra pokój na parterze – różnorodność zastosowań
Przede wszystkim warto zastanowić się nad funkcjami, jakie może spełniać dodatkowy pokój na parterze. W domu z użytkowym poddaszem na najniższej kondygnacji oprócz salonu z jadalnią, łazienki i pomieszczeń gospodarczych, może znaleźć się miejsce na inne pomieszczenie.
Taki dodatkowy pokój na dole można wykorzystać na różne sposoby. Może to być pokój telewizyjny, biblioteczna, gabinet, domowe biuro, pracownia artystyczna, czy sypialnia dla gości. Jeśli wybierzemy odpowiednie projekty domów, pokój na parterze może pełnić rolę również funkcję senioratki, czyli mieszkania dla starszej osoby, która z powodu wieku lub ograniczeń zdrowotnych nie może samodzielnie mieszkać, ani mieć sypialni na poddaszu. Taki pokój dla seniora, powinien być dobrze skomunikowany z łazienką. Innym sposobem wykorzystania ekstra pomieszczenia jest stworzenie w nim sypialni dla gości. Powinna ona być umieszczona w spokojnej części budynku, najlepiej w oddaleniu od otwartej strefy dziennej, aby nie ingerowała w prywatne życie mieszkańców.
Sypialnia gościnna nie musi być duża. Wystarczy 8-10 metrowe pomieszczenie, w którym zmieścimy łóżko i niezbędne szafki, czy krzesła. Idealnym rozwiązaniem dla takiego pomieszczenia byłoby autonomiczne wyjście na taras, choć nie zawsze jest to przewidziane w projekcie. Pokój gościnny, podobnie jak mieszkanie dla seniora, powinien znajdować się blisko łazienki.
Darmowe biuro we własnym domu
Dobrze przemyślane projekty domów, z biurem na dole zakładają, że będzie ono zlokalizowane od strony drzwi wejściowych. Najlepiej, jeśli pokój jest oddzielony od reszty domu, np. wejściem z przedsionka, aby droga do niego nie prowadziła przez miejsca dziennego pobytu domowników. Idealnie, jeśli gabinet ma oddzielne wejście z zewnątrz. Takie wejście można uzyskać zamieniając tradycyjne okno na drzwi tarasowe.
Jeśli posiadamy taki projekt domu, w którym dodatkowy pokój jest dostępny ze strefy dziennej, to również może on pełnić funkcję biura, lecz raczej takiego, w którym pracujemy samodzielnie i nie odwiedzają nas klienci. Ekstra pomieszczenie może wtedy również pełnić funkcję biblioteki, lub strefy gamingowo-telewizyjnej. Będzie to świetne miejsce do oglądania filmów, wydarzeń sportowych, czy grania na konsoli. Przestronny pokój do pracy nie zawsze jest konieczny, choć wszystko zależy od rodzaju działalności, jaką prowadzimy. Zazwyczaj na gabinet, czy bibliotekę wystarczy dziesięciometrowe pomieszczenie, aby pomieścić biurko z monitorem, szafki na dokumenty oraz wygodne krzesło do pracy biurowej.
Dodatkowy pokój na parterze – idealny na strat.
Dodatkowy pokój na parterze można zaadaptować na wiele sposobów. To na samym początku idealna opcja dla tych, którzy chcą budować dom systemem dwuetapowym. Osobna sypialnia i łazienka + salon z kuchnią wystarczą, żeby móc szybciej wprowadzić się do nowego domu. Jeśli wybierzemy odpowiedni projekt domu, najlepiej taki, w którym bez trudu oddzielimy od reszty mieszkania klatkę schodową, możemy śmiało zamieszkać na wykończonym parterze. Realizując inwestycję etapami mamy wpływ na tempo prac i ich zakres. Możemy też racjonalnie optymalizować budżet przygotowując finansowanie na kolejne prace wykończeniowe. Mieszkanie na parterze, złożone z części dziennej, kuchni, sypialni i łazienki to standardowy układ mieszkania w budownictwie wielorodzinnym. Inwestorzy wybierający projekty domów z poddaszem i dodatkowym pokojem posiadają taką przestrzeń już na start. Poddasze, na którym znajdziemy najczęściej 3-4 sypialnie i główną łazienkę może spokojnie czekać na oddanie do użytku, w najbardziej odpowiednim momencie.
Podsumowując słuszność wybierania projektów domów z poddaszem i ekstra pokojem na parterze narzucają się jasne wnioski. Dzięki obecności takiego pomieszczenia, możemy powiększyć przestrzeń mieszkalną o dodatkową sypialnię, bezpłatne biuro do prowadzenia działalności, lub wykonywania pracy zdalnej lub modelu hybrydowego. Pokój na parterze może też służyć jako sypialnia dla seniora, który ze względu na ograniczenia motoryczne i nie może mieszkać na poddaszu. Jeśli mamy odpowiedni budżet i możliwości, które oferuje działka oraz bardziej zależy nam na pokoju, niż garażu – warto stawiać na takie rozwiązanie.
—
Artykuł sponsorowany